Arka Planı Göster/Gizle
DONANMA FIRKATEYN MÜZE DENİZALTI GEZİSİ-2019 | Raporu

MAVİ VATANIN KALESİ - DONANMA FIRKATEYNİ - GÖLCÜK

 

Poyraz Doğa'dan Bünyamin Şahin Deniz'in aldığı özel ziyaret izniyle Türk Deniz Kuvvetleri’nin Gölcük / KOCAELİ deniz üssünde bulunan bir fırkateyni gezdik. 

 

Donanmanın en son teknolojileri ile donanmış, Türk mühendis ve işçilerinin eseri olan ( % 65)  en seçkin fırkateyni, TCG BURGAZADA'yı bizim için görevlendirilmiş mihmandarlar eşliğinde gezdik. 

 

Fırkateynde  Komutan, subaylar ve askeri personel çay ve pasta ikramıyla karşıladı bizleri...

 

Hatta birer tane de anahtarlık hediye ettiler. Komutan, sorulan tüm sorulara sabırla ve net şekilde cevap verdi. 37 kişilik grubumuz 3 grup halinde ve her gruba eşlik eden birer subayla geminin her yerini gezdik. Gezi sırasında da tüm sorulara net olarak cevap verdiler. 

 

Gemiyi gezmeden önce cep telefonları ve fotoğraf makineleri emanete alındı. Ama tüm grubun fotoğrafını çeken bir asker gezimize eşlik etti. Fotoğraflar çeşitli onaylardan geçtikten sonra bize ulaştırılacak. Benim paylaştıklarım ise geminin güvertesinde çektiklerimiz. Evet, cep telefonsuz gezmek çok zormuş.:)

 

Not almayı akıl edemediğim için bazı bilgilerde yanlışlık / eksiklik olabilir.  

 

Aldığımız bilgilere göre fırkateyndeki ateşleme, yazılım sistemleri filan hepsi Amerikan malıymış. Bir sorun olduğunda Amerika'dan 300-400 bin dolara filan geliyormuş ilgili kişiler. Tabi işin bence güvenlik sorunu da var. Şimdi ise daha gelişmiş olanını ASELSAN yapıyormuş. Önümüzdeki yıl tamamen Türk yapımı olacakmış.  MİLGEM (Milli Gemi) projesi böylece tam anlamını bulacak sanırım. 

 

Bu arada bir adet torpidonun fiyatı 1 milyon 200 binmiş. Evet, çok pahalı... :) 

 

Gemide 84 personel ve 1 tabip varmış. Nerede ihtiyaç olursa, görevlendirme olursa oraya gidiliyormuş. 

 

Dümende olan asker kendisine ne söylenirse sorgusuz sualsiz dümeni öyle ayarlıyormuş. Bilgi veren asker "karaya oturacağını bilse bile itiraz edemez, söyleneni yapar" şeklinde bir ifade kullandı. Şimdiye kadar öyle bir şey olmamış. 

 

Dünyanın deniz savaş sistemleri bakımından en yüksek teknolojilerine sahip olduğu söylenen savaş gemilerinden birisi olan TCG BURGAZADA'da, Komutanın geminin her noktasını yönettiği köprü üstünü, ileri teknoloji savaş ve silah sistemlerini, personelin yaşam alanlarını gördük. 

 

Açıkçası ben hem denizaltıyı hem personeli etkileyici buldum. Onlar söylemese de, kendimce çıkardığım başka bir sonuç da, kritik noktalardaki bazı personelin sayısının  soruşturmalar nedeniyle yetersiz olması...

Gemiyle yapılabilecekleri dinledikten sonra kötü amaçlı kişilerin ele geçirmesini hayal bile etmek istemiyorum. 

 

Çok güleryüzle bize evsahipliği yapan ve soruları içtenlikle sabırla cevaplayan Komutan, rehber subaylar ve askeri personele,  fotoğrafları yine kimseyi kırmadan  çeken askeri personele, geziyi organize eden Poyraz Doğa ve Bünyamin Şahin'e teşekkür ederim...

 

TCG Burgazada Korveti (Ortada Farklı Olan) (Görsel Kaynak: Poyraz Doğa)

 

Reklam Alanı

ANS Dizayn internet hizmetleri
Copyright 2013, POYRAZ Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ©    Versiyon 2.0
Soru Sor
Bizi Google+'da bulun