Arka Planı Göster/Gizle
DONANMA FIRKATEYN MÜZE DENİZALTI GEZİSİ-2019 | Raporu

HIZIRREİS - GAYRET MÜZE GEMİLERİ

Gemi müzelerimiz... 

 

Türkiye'nin ilk gemi müzesi TCG Gayret Gemi Müzesi, 10 Mayıs 1946 yılında ABD tarafından yapılmış,  1973 yılında Türk Donanma Komutanlığı'na geçmiş ve TCG Gayret adı verilmiş.

 

22 yılın sonunda 1995 yılında hizmet dışına ayrılmış, 1997 yılında da TCG Gayret Müzesi olarak İzmit sahilinde sergilenmeye başlamış. 

 

Hızırreis Denizaltısını Ziyaret (Görsel Kaynak: Poyraz Doğa)

 

 

Türk Donanmasında ilk Asroc (Güdümlü Torpido) atışı yapan ve TCG AKAR akaryakıt gemisinden denizde seyir halinde akaryakıt ikmali yapan ilk gemi olma özelliklerini taşımaktadır.

 

TCG HızırReis gemisi ise 2. Dünya Savaşı sonrası yüksek duruş ve vuruş gücüne sahip ilk denizaltı gemilerindendir ve 30 yıl ABD'de görev yaptıktan sonra 30 Eylül 1983 tarihinde California'da Türk Sancağı çekilmiş ve TCG Hızırreis Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmiştir. 21 yıl görev yapmış ve Donanma Komutanlığı tarafından Müze Gemi yapılarak 29 Ekim 2004 tarihinden itibaren İzmit sahilinde sergilenmeye başlanmıştır.  21 yıl süresince 19.771 saat dalış gerçekleştirmiş, 19 adet Milli Tatbikat ve 9 adet Nato tatbikatına iştirak etmiş, 5 adet cephe görevi eğitimi ve 11 adet rotasyon görevi icra etmiştir.

 

Her iki müze gemi yan yana ve gruplar halinde rehberle geziliyor. Öğrenci ve askerlere ücretsiz, diğerleri 10 lira, fotoğraf çekimi için ayrıca 17 lira ödüyorsunuz. Gezmeye, görmeye değerler...

 

Organizasyon için Poyraz Doğa ve Bünyamin Şahin'e teşekkürler...

 

Hızırreis Denizaltısının KöprüÜstü (Görsel Kaynak: Poyraz Doğa)

 

 

 

Reklam Alanı

ANS Dizayn internet hizmetleri
Copyright 2013, POYRAZ Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ©    Versiyon 2.0
Soru Sor
Bizi Google+'da bulun